cropped logo male

Kvíz: Spejbl a Hurvínek všeobecný kvíz

dcda93294391aba4cd265fcaafb74ad8 Mašek umělecká výroba Loutky sádrové Hurvínek Spejbl a Mánička sada 3 ks lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Spejbl, nezbedný syn Hurvínek, vychytralá Mánička, paní Kateřina alias bábinka a mluvící pes Žeryk. Kdo by neznal tyto loutky. Snad každý na nich vyrůstal a jejich kouzlo a humor patří beze sporu do našeho kulturního dědictví.

Historie těchto ikonických loutek se začíná psát v druhé polovině roku 1919, kdy profesor Josef Skupa načrtl na kus hnědého papíru jakýsi výtvarný návrh, podle kterého řezbář vyřezal loutku Spejbla. Mohlo by se zdát, že se začala psát nová senzace. Nikoli! Spejbl v zákulisí divadla vzbudil rozpaky až doslova odpor. Nesměl viset v pánské šatně ani v dámské šatně.

O několik let později z rukou známého řezbáře vznikl Hurvínek a Spejbl se tak stal nejmladším otcem v dějinách Československé republiky.

Na začátku 2. Světové války vznikla divadelní hra, která byla zřejmou alegorií událostí a zároveň jedním z nejstatečnějších počinů české kultury. Soubor odehrál 56 repríz, než byla hra za protektorátu zakázána.

V červnu 1943 se o divadlo začalo zajímat gestapo. 18. ledna 1944 byl Josef Skupa zatčen a vyslýchán. Pro nedostatek důkazů byl alespoň zavřen za poslech zahraničního rozhlasu.

V roce 1953, kdy v Březnu toho roku postihl Skupu ifarkt, zastoupil ho Miloš Kirschner a Spejbl s Hurvínkem měli zrovna vystoupit na festivalu v Bukurešti. Tehdy se Miloš Kirschner přišel do nemocnice se Skupou poradit, jak loutky divákům představit. Na to mu Skupa řekl tohle: „Víš co?! Hraj si to, jak chceš! Oni ti budou stejně hovno rozumět!“ A tak se Spejbl s Hurvínkem začali učit cizí řeči.

Za dobu existence divadla Spejbla a Hurvínka se toho odehrálo hodně. Divadlo několikrát od svého vzniku změnilo svoje působiště a vystřídala se v něm spousta lidí. Za všechny můžeme jmenovat Helenu Štáchovou, která později byla životní partnerkou Miloše Kirschnera. Nemůžeme zapomenout ani na v pořadí třetího interpreta této populární dvojice, a to na Martina Kláska.

O divadlo Spejbla a Hurvínka byli spory mezi Helenou Štáchovou městem Plzní o vlastnictví práv k oboum loutkám. Tento spor Helena Štáchové po 8 letech vyhrála. Soudní poplatky paní Štáchová platila ze svého.

O Spejblovi a Hurvínkovi se můžeme bavit do nekonečna a my pro Vás máme připravený kvíz, který snad hravě zvládnete.

b1788ab9970ec5fb69a0c4fb3d5597e8 Spejbl a Hurvínek Miloše Kirschnera (To nejlepší): 3CD lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
0%
3 Spejbl a Hurvinek

1 / 10

Kategorie: Všeobecný kvíz

1. Jak se Spejbl jmenuje křestním jménem?

2 / 10

Kategorie: Všeobecný kvíz

2. Kdo vyřezal loutku Spejbla?

3 / 10

Kategorie: Všeobecný kvíz

3. Odkud Spejbl a Hurvínek pochází?

4 / 10

Kategorie: Všeobecný kvíz

4. Kolika jazyky dnes mluví Spejbl a Hurvínek?

5 / 10

Kategorie: Všeobecný kvíz

5. Ve kterém roce Hurvínek „dostal“ psa a „seznámil“ s Máničkou?

6 / 10

Kategorie: Všeobecný kvíz

6. Ve kterém roce došlo k „adopci“ Spejbla a Hurvínka Milošem Kirschnerem?

7 / 10

Kategorie: Všeobecný kvíz

7. Kde divadlo v současné době působí?

8 / 10

Kategorie: Všeobecný kvíz

8. Kdo je současným ředitelem divadla Spejbla a Hurvínka?

9 / 10

Kategorie: Všeobecný kvíz

9. V kolika letech se stal Spejbl otcem?

10 / 10

Kategorie: Všeobecný kvíz

10. Jak se jmenovala divadelní hra, která byla protektorátem zakázána?

Your score is

Průměrné skóre je 45%

0%

Věděli jste, nebo jste byli vedle jak ta jedle? Pokud jste nevěděli, což je málo pravděpodobné, zkuste si mezery doplnit. O historii obou loutek se dočtete prakticky všude. Vám ostatním, kteří jste byli úspěšní a věděli téměř vše, gratulujeme. Nezbývá než se rozloučit Hurvínkovým známým: „Cha Cha!“

https://spejbl-hurvinek.cz/historie-divadla-sh/

Copyright © 2024 Svět kvízů. Všechna práva vyhrazena.
Šablona: ColorMag od ThemeGrill. Používáme WordPress (v češtině).